Zostaw wodę naturze, noś ubrania dłużej

    Odkąd sięgam pamięcią, lubiłam wyprawy do ciucholandów w poszukiwaniu modowych perełek za grosze. Radość z wyszperania markowego ciucha za ułamek ceny jest nie do opisania :) Oprócz odzieży vintage sprzed kilku sezonów dosyć często trafiałam na nowe rzeczy z metkami, które nigdy nie zostały założone. To jedna z ciemnych stron branży fashion- nadmierny konsumpcjonizm, wpływ reklam, abyśmy kupili rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne. 

    W efekcie szafa pęka w szwach, a my nie mamy co na siebie włożyć, bo modny fason jeansów podkreśla mankamenty naszej figury i źle się czujemy w sukience, która prezentowała się zupełnie inaczej na modelce. Poza marnowaniem pieniędzy marnujemy także wodę. W jaki sposób? Zapraszam do skorzystania z kalkulatora dostępnego na stronie: https://www.vanish.pl/nosubraniadluzej/, który przejrzyście obrazuje, ile litrów wody kryje w sobie nasza szafa. Na przykład wyprodukowanie jednego T-shirtu pochłania aż 2500 litrów. To 3-letnie zapotrzebowanie organizmu jednej osoby. Szok!

  Możemy wiele zdziałać jako jednostki, aby przeciwdziałać takiemu marnotrawstwu zasobów naturalnych. Zachęca do tego akcja Vanisha #NosUbraniaDluzej. Oto jej główne założenia:

1. Odczaruj szafę- zrób generalne porządki, a znajdziesz perełki po mamie, babci, czy dawno kupione, ale zapomniane rzeczy, które możesz nosić zamiast kupować nowe. 

2. Kupuj odpowiedzialnie- inwestuj w odzież, którą założysz więcej niż jeden raz i zwracaj uwagi na metki ze składem. Dobry materiał prędko się nie zniszczy, nawet jeśli trzeba za niego zapłacić nieco więcej.

3. Dbaj o ubrania- stosuj się do instrukcji producenta zawartych na metce odnośnie temperatury prania, sposobu suszenia lub możliwości prasowania; używaj delikatnych, ale skutecznych detergentów jak Vanish Oxi Action, który skutecznie usuwa plamy w niskiej temperaturze i nie powoduje blaknięcia kolorów.

4. Daj drugie życie- sprzedaj lub oddaj nienoszone elementy garderoby zamiast je wyrzucać. Istnieje wiele punktów odbioru rzeczy z drugiej ręki (w sieciówkach, kontenery PCK na osiedlach, portale aukcyjne, grupy FB, lokalne organizacje pomagające potrzebującym). 

5. Przekonaj się, jak wiele możesz zmienić- skorzystaj z podlinkowanego powyżej kalkulatora wodnego i sprawdź, jaki wpływ na środowisko naturalne mają Twoje decyzje zakupowe.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wytrawne różowe naleśniki z łososiem - przepis

Compliflora femina - sprzymierzeniec kobiecego zdrowia

Booster Minéral 89 Vichy recenzja